Kurtyny dla spawaczy i ślusarzy

Przemysł ciężki jest branżą, w której szczególną wagę przywiązuje się do bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest, aby główne miejsca pracy np. ślusarzy czy spawaczy, były odpowiednio przystosowane do specyfiki takich zajęć. Wymagają tego różnorodne normy i przepisy, które stoją na straży ergonomii.

Zasłona paskowa dla przemysłu

Obróbka cieplna często jest powodem emisji szkodliwego promieniowania. Może to negatywnie wpłynąć nie tylko na osobę łączącą materiały, ale także na współpracowników. Promieniowanie nadfioletowe i podczerwone występuje w dużym natężeniu np. w spawaniu metodą MAG i TIG. Zastosowane w takich miejscach parawany spawalnicze chronią przed emisją promieniowania oraz odpryskami. Mogą być one w wersji stacjonarnej lub mobilnej. Konstrukcja jest złożona ze stelażu, na którym zostaje rozpostarta folia w kolorze czerwonym lub zielonym. Zwiększona grubość folii oznacza większą odporność na iskry. Materiał jest także trudnopalny, co w praktyce oznacza, że nie ulega on spalaniu, lecz topnieniu. Dzięki tej właściwości pomagają obniżyć ryzyko rozprzestrzenienia się ognia w razie wybuchu pożaru. W ten sposób można także odgradzać miejsca pracy. Tak wykonane zasłony mogą wyglądem przypominać przegrody paskowe. Ich ogromnym atutem jest łatwy montaż oraz równie prosty demontaż. Dzięki temu, w zależności od zapotrzebowania, można szybko przearanżować miejsce pracy. Stelaże mobilne posiadają także nóżki zakończone kółkami, co ułatwia przesunięcie ich w dowolne miejsce.

Właściwości techniczne rozwiązania

Z uwagi na specyfikę pracy ślusarzy czy spawaczy, przegrody plandekowe muszą spełniać normy przepisowe narzucone przez Unię Europejską. Oprócz ochrony wzroku mają za zadanie chronić miejsce pracy oraz pracowników przed odpryskami, których emisję może powodować praca szlifierza czy spawacza MAG lub TIG. Stanowią także ochronę przed hałasem, zmniejszając jego wartość nawet o kilkadziesiąt decybeli. Folia specjalistyczna wykorzystywana w tego rodzaju miejscach najczęściej jest w kolorze zielonym, brązowym lub czerwonym.

Miejsce pracy szlifierza czy spawacza to obszar, w którym trzeba zachować szczególną ostrożność. Wszak to zawody, które nie bez powodu uznawane są za obciążające dla zdrowia i niosące wysokie ryzyko zapadnięcia na choroby zawodowe. Stosowanie środków ochrony indywidualnej oraz właściwe przystosowanie miejsca pracy do wykonywania niezbędnych czynności, może pomóc w ograniczeniu ekspozycji na szkodliwe promieniowanie czy działanie substancji chemicznych.

29 marca 2019

BLOG